Ceramic Wear-Resistant Screw Valve + 300ml Glue Dispenser (MS200C-300ML)
Model :
- MS200C-300ML
Features :
1. Volumetric fluid transport, the flow rate is not affected by pressure changes.
2. Closed-loop motor drive, high output accuracy.
3. The stator has excellent corrosion resistance and particle resistance.
4. The rotor is made of high-hardness material, which makes it more wear-resistant.
5. Suitable for colloids with viscosity ranging from low to high.
6. Monitoring and adjusting the A/B ratio to ensure no dripping or stringing issues during dispensing.
7. Supports full data monitoring, covering pressure, temperature, adhesive volume, etc.
8. Supports time mode, automatic mode, volume mode, automatic dispensing, and ratio control.
Applications :
Technical Paremters :
| Input pressure | 0~6 bar |
| Maximum output pressure | 20 bar |
| Self-sealing ability | ≈2 bar |
| Output accuracy | ±1% |
| Flow | Max. 18 ml/min |
| Minimum dispensing amount | 0.01ml |
| Fluid viscosity | Suitable for medium to low viscosity fluids containing particulate fillers |
| Rotor material | SUS304/SUS316L/Zirconium Oxide Ceramics |
| Stator material | FFKM/PU/EPDM/NBR |
| Wetted parts material | SUS304/POM/PTFE/PEEK/AL |
| Feed port | ะค6mm tubing, Luer fitting, G1/8 thread |
| Discharge port | Standard mixing tube base (1:1/1:2/1:10) |
| Mixing ratio | 1:1~100:1 |
| Dispensing consistency | >99% |
Inquiry - Ceramic Wear-Resistant Screw Valve + 300ml Glue Dispenser (MS200C-300ML)