Model :
- MS65-300ML
Features :
1. Volumetric fluid transport, the flow rate is not affected by pressure changes.
2. Closed-loop motor drive, high output accuracy.
3. The stator has excellent corrosion resistance and particle resistance.
4. The rotor is made of high-hardness material, making it more wear-resistant.
5. Suitable for colloids with viscosity ranging from low to high.
6. No dripping or stringing issues with glue dispensing.
7. Control supports RS232 communication and real-time monitoring of dispensing status.
8. Supports time mode, automatic mode, volume mode, automatic dispensing, and automatic back suction.
Applications :
- Suitable for UV adhesives, red glues, sealing silicone, lubricating greases, conductive adhesives, epoxy adhesives,
- Various types of single-component fluids, such as thermal grease.
Technical Paremters :
| Input pressure | 0~6 bar |
| Maximum output pressure | 20 bar |
| Self-sealing ability | 2 bar |
| Output accuracy | ±1% |
| Flow | Max. 5.8 ml/min |
| Dispensing consistency | >99% |
| Minimum dispensing amount | 0.004ml |
| Rotor material | SUS304/SUS316L/Zirconium Oxide Ceramics |
| Stator material | FFKM/PU/EPDM/NBR |
| Wetted part material | SUS304/POM/PTFE/PEEK/AL |
| Feed port | ะค6mm tubing, Luer fitting, G1/8 thread |
| Discharge port | Luer connector |
| Ambient temperature | 10~40°C |
| Fluid viscosity | Medium and low viscosity fluids |
Inquiry - MS65 Screw Valve + 300ml Glue Dispenser (MS65-300ML)