Model :
- PCP-C600S 4M
Applications :
- Single-liquid screw valve control characteristics
- The PCP-C600-S valve body control unit is used for driving valve bodies in the D-MATE MS Series.
- User-friendly operating system, touchscreen operation
- Multiple control modes, stable control
- Supports time mode, automatic mode, volume mode, and automatic dispensing.
- The glue is reabsorbed, solving the problems of dripping and stringing.
- Suitable for motion control applications involving coating and dispensing of various screw valve models.
- Supports I/O communication control, RS-232 communication, and real-time monitoring of dispensing status.
Specifications :
| Parameter | Numerical value |
| Overall dimensions | 195mmx145mmx82mm |
| Net weight | ≈ 1.0kg |
| Usage pattern | Time/Automatic/Volume/Dispensing |
| Display | 4.3-inch touch screen |
| Data interface | 2 |
| Input signal | 24V voltage, electric shock |
| Air inlet and outlet | 6mm endotracheal tube quick intubation |
| Power supply | AC 220V |
| Is there any suction back? | Have |
Inquiry - Single-liquid Screw Valve Controller (PCP-C600S 4M)