Micro-volume Single-liquid Screw Valve Series (TON-MATE MS200)
Model :
- TON-MATE MS200
Features :
1. Volumetric fluid transport, the flow rate is not affected by pressure changes.
2. Closed-loop motor drive, high output accuracy.
3. The stator has excellent corrosion resistance and particle resistance.
4. The rotor is made of high-hardness material, making it more wear-resistant.
5. Suitable for colloids with viscosity ranging from low to high.
6. No dripping or stringing issues with glue dispensing.
7. Control supports RS232 communication and real-time monitoring of dispensing status.
8. Supports time mode, automatic mode, volume mode, automatic dispensing, and automatic back suction.
Applications :
- It is suitable for various types of single-component fluids, including UV glue, red glue, sealing silicone, lubricating grease, conductive glue, epoxy glue, and thermal grease.
Technical Paremters :
| Input pressure | 0~6 bar |
| Maximum output pressure | 20 bar |
| Self-sealing ability | ≈2 bar |
| Output accuracy | ±1% |
| Flow | Max. 18 ml/min |
| Dispensing consistency | >99% |
| Minimum dispensing amount | 0.01ml |
| Rotor material | SUS304/SUS316L/Zirconium Oxide Ceramics |
| Stator material | FFKM/PU/EPDM/NBR |
| Wetted part material | SUS304/POM/PTFE/PEEK/AL |
| Feed port | ะค6mm tubing, Luer fitting, G1/8 thread |
| Discharge port | Luer connector |
| ambient temperature | 10~40°C |
| Fluid viscosity | From water to paste, suitable for use with granular fillers. |
Inquiry - Micro-volume Single-liquid Screw Valve Series (TON-MATE MS200)